ul. 23 lutego 8,
61-741 Poznań

(+48 61) 639 40 81
biuro@erpsystem.pl

Paweł Jaranowski
Kategoria:

Mikroprzedsiębiorcy od 1 stycznia 2018 roku będą musieli co miesiąc, obowiązkowo przesyłać do urzędu skarbowego pliki JPK_VAT.  A od  1 lipca 2018 roku wszystkie pozostałe pliki JPK na wezwanie organów podatkowych.

Czy dotyczy to Twojej firmy ?

Można śmiało powiedzieć, że obowiązek ten będzie dotyczył już wszystkich, bo JPK objął już małe i średnie podmioty a wcześniej dużych przedsiębiorców.

Jak się przygotować do sprawozdawczości JPK ?

Dzięki ujednoliceniu formatu dokumentu zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT i przedsiębiorcy mogą szybko i wygodnie wysłać pliki za pomocą programów komputerowych, które są wyposażone w funkcjonalność JPK, zgodną z wytycznymi ministerstwa.

JPK_VAT musi być złożony w formie elektronicznej. Plik musi być zabezpieczony podpisem elektronicznym, a potwierdzeniem wysyłki jest możliwość pobrania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO).

Wysyłkę JPK_VAT można łatwo zrealizować poprzez usługę Biura Rachunkowego i wielu przedsiębiorców zapewne będzie korzystać z takiego rozwiązania. Inna sprawa to pozostałe pliki sprawozdawcze, które nie zawsze miały swoje odwzorowanie w zapisach prowadzonych w biurach rachunkowych.  

W skład JPK wchodzą następujące pliki:

  • JPK_VAT – z danymi z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT
  • JPK_FA – z dokładnymi danymi o fakturach VAT
  • JPK_MAG – z danymi z magazynów
  • JPK_KR – z danymi z ksiąg rachunkowych
  • JPK_WB – z danymi z wyciągów bankowych
  • JPK_PKPIR – z danymi z podatkowej księgi przychodów i rozchodów
  • JPK_EWP – z danymi z ewidencji przychodów

Przedsiębiorcy którzy w tej chwili nie posiadają systemu informatycznego, który pozwala obsłużyć JPK powinni jak najszybciej przygotować się do nadchodzących zmian. Nasza firma chętnie pomoże w tej sprawie, bo mamy gotowe rozwiązania Comarch ERP, które wielokrotnie wdrożyliśmy wraz z naszymi klientami, którzy już podlegają nowym obowiązkom sprawozdawczym JPK.

 

Co jeśli nie wyślę JPK ?

Niewywiązanie się z obowiązku terminowego przekazania plików JPK wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi.  Ponadto organ podatkowy może nałożyć karę porządkową w wysokości do 2 800 zł.